Infuzní terapie vysokodávkovaným vitaminem C

Někteří vědci označují vitamín C jako zapomenutý poklad ve farmakoterapii.

Vitamin C je silný antioxidant, který je velmi důležitý pro normální fungování našeho organismu, především imunitního systému. Lidský organismus si jej však nedokáže vytvořit a je odkázaný na jeho přijem v potravě. Zdravý člověk by měl denně přijmout 100 mg "céčka". Tato dávka je základní, nikoliv preventivní nebo léčebná. Aby bylo dosaženo léčebných účinků vitamínu C je nutná v krvi téměř 15 x vyšší koncentrace. Toho je možné dosáhnout pouze nitrožilním podáním.

 

Indikace k infuzní terapii vitamínem C ⁃ opakované infekce: virové i bakteriální (chřipka, EBV, cytomegalovirus, herpetické viry, boreliosa, hepatitida, zápaly plic) ⁃ stres, stavy vyčerpanosti a "vyhoření" ⁃ psychická zátěž ⁃ zvýšená fyzická zátěž včetně sportu ⁃ posílení imunitního systému ⁃ metabolický syndrom: obezita, cukrovka, vysoký krevní tlak ⁃ revmatické choroby ⁃ hojení ran včetně chronických (bércové vředy, proleženiny) ⁃ alergie ⁃ autoimunitní onemocnění: revmatoidní artritida, Crohnova choroba ⁃ před a po operacích ke snížení pooperačních komplikací ⁃ kožní onemocnění: atopická dermatitida, lupénka ⁃ padání vlasů ⁃ nádorová onemocnění

Opatření před a po infuzi Podání infuze předchází vstupní pohovor s lékařem, zhodnocení základních laboratorních hodnot a určení vhodného schématu podání podle indikace. Základní dávkovací schéma zahrnuje celkem 4 infuze vždy po týdnu. Toto schéma může být změněno (navýšeno) v závislosti na indikaci. Aplikace infuze probíhá ambulantní formou. Podání trvá asi 30 minut a je prováděno v aplikační místnosti na lehátku. V den aplikace a následující den je velmi důležité dodržet doporučený pitný režim, to znamená vypít minimálně 2 litry tekutin za den. Ze stravy vyloučit potraviny bohaté na šťavelany (káva, kakao, čokoláda, ořechy, fazole) a močopudné látky (diuretika). V případě zvracení či průjmů bude apikace odložena.

Zvláštní upozornění Informujte lékaře, pokud máte kameny v močových cestách, sníženou funkci ledvin, onemocnění látkové přeměny železa (thalasémie, hemochromatosa, sideroblastická anémie), pokud jste těhotná, nebo kojíte.

Léčba vitaminem C není hrazena zdravotními pojišťovnami. Cena jedné infuze s vitaminem C 7,5 g je 750 Kč. Cena jedné infuze s vitaminem C 15 g je 1000 Kč .